Malaysia Matrix Cup U20

**Puchar Matrix Malezji do lat 20**

Puchar Matrix Malezji do lat 20 to coroczny turniej koszykówki dla drużyn narodowych do lat 20 w Malezji. Turniej został zapoczątkowany w 2016 roku i jest organizowany przez Malezyjską Federację Koszykówki (MABA).

**Format**

W turnieju uczestniczy osiem drużyn, które są podzielone na dwie grupy po cztery drużyny. Drużyny grają ze sobą w swojej grupie w formacie każdy z każdym. Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do fazy pucharowej, która składa się z półfinałów i finału.

**Cel**

Celem Pucharu Matrix Malezji do lat 20 jest rozwój koszykówki w Malezji i w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Turniej zapewnia młodym zawodnikom możliwość rywalizacji na wysokim poziomie i zdobycia doświadczenia międzynarodowego.

**Historia**

Puchar Matrix Malezji do lat 20 został po raz pierwszy rozegrany w 2016 roku, a zwycięzcą została Malezja. W kolejnych latach turniej wygrali:

* 2017: Filipiny
* 2018: Filipiny
* 2019: Malezja
* 2020: turniej odwołano z powodu pandemii COVID-19
* 2021: turniej odwołano z powodu pandemii COVID-19
* 2022: Malezja